הזוגיות – קושי או אתגר?

מאת: יוסי גולד
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

זוגיות זה נושא מאתגר שיש בו הרבה מן הקשיים והחיים שחווינו בילדותינו, מה שראינו בבית הוא חלק מתפיסת העולם שלנו בחיים, או כמו שאומר שאול טשרניחובסקי רופא הילדים המפורסם של תל אביב בשירו:

הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא… / שאול טשרניחובסקי

הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא קַרְקַע אֶרֶץ קְטַנָּה,

הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא תַּבְנִית נוֹף־מוֹלַדְתּוֹ,

רַק מַה־שֶּׁסָּפְגָה אָזְנוֹ עוֹדָהּ רַעֲנַנָּה,

רַק מַה־שֶּׁסָּפְגָה עֵינוֹ טֶרֶם שָׂבְעָה לִרְאוֹת,

כָּל אֲשֶׁר פָּגַע בְּמִשְׁעוֹלֵי־טְלָלִים יֶלֶד

מִתְלַבֵּט, נִכְשָׁל עַל כָּל גּוּשׁ וְעִי־אֲדָמָה,

כלומר כל מה שספגנו בעודינו ילדים רכים איך הייתה הזוגיות של ההורים, מה זה גבר מה זה אישה, מי שולט מי הדמות הטובה ומי הרעה רבים? מתפייסים? אלימות? כעסים? זה בעצם יוצר אצלינו את תפיסת החיים בכלל וזוגיות ומין ומגדר בפרט.

1. בראייתך ולפי ניסיונך עם מטופלים, מדוע הזוגיות כל כך חשובה לנו?

בספר בראשית (ומתי כספי שר) כתוב “לא טוב היות האדם לבדו…” כלומר ההצעה היא להיות בזוגיות, אבל, זוגיות זה עסק מלא אתגרים, קשיים ומלחמות וגם ניסיונות להגיע לפתרון, לעבוד על הקשיים, להתמודד, להכיל, לתת מרחב, לקבל ולהתמודד. לכן על השאלה אם אנחנו רוצים זוגיות שואפים אליה ואולי אפילו מתאבדים עליה (וממנה) זו שאלה אישית לכל אחד בהתאם לאירועי חייו ומה שהוא ספג בעודו קטן.

2. למה זוגיות זה נושא כל כך מאתגר?

כשאנו חיים בזוגיות ואולי יותר מזה שאנו חיים תחת חוזה חתום (הסכם נישואין) בן/בת הזוג הוא האדם הכי קרוב אלינו ולכן גם מפעיל אצלנו הכי הרבה אמוציות רגשות כעסים, מתחים, לחצים ולפעמים גם אלימות או בקיצור, מפעיל לנו את מערכת ההישרדות כלומר הורמון חרדה, אדרנלין, מה שהיה הוא שיהיה- מיחזור דפוסי התנהגות שאותם סיגלנו לנו עקב אירועי העבר. התהליך כל כך מהיר ובמצב רגיל אין לנו שום יכולת להגיב ולפעול אחרת. תזכרו בלי טיפול- מה שהיה הוא שיהיה אפילו שאלו תגובות נוראיות.

תהליכי הבנה וחיבור אל התת מודע העמוק שגורם לנו לפעול על פי דפוסי ההתנהגות יכול לשחרר מתח זה ולהגיע למשהו יותר מובנה, יותר טוב, יותר בחירי.

3. יש אנשים שמאוד מתקשים למצוא זוגיות ולהתחיל קשר. מה יכולות להיות הסיבות לכך?

כל בן אדם מגיע אל הקשר עם “רשימת מכולת” ובעצם עם שתי רשימות מכולת אחת של המודע, מה שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים והשנייה מורכבת ומסובכת שהיא מהתת מודע רשימת החוויות, בעיקר השליליות שעיצבו את חיינו: ההורים, הזוגיות שלהם, המתח בניהם, הפרדות/ההשלמות שלהם, המיניות, המראה וכו’. כשאנו ניגשים לסוגיה זו שתי הרשימות מתנגשות מתערבלות ויוצרות אתגרים לא פשוטים ולכן כל כך קשה לנו למצוא את הנעלם הבלתי מושג הזה. רק שנטפל ונבין מה הן שתי הרשימות ומה נכון ומה זו הרגשה מוטעית נוכל ליישב את שתי הרשימות יחדיו.

4. מדוע כל כך הרבה זוגות חווים סכסוכים, מחלוקות קשות, רגשות שליליים ומשברים?

כאשר כבר מצאנו בן זוג עם מגבלות הבחירה הלא מודעת שלנו או לייתר דיוק האין בחירה, ברגע שהורמון האהבה- האוקסיטוצין יסיים את תפקידו (וזה קורה בממוצע 7 חודשים אחרי החתונה) עולים כל הקשיים ומערכת ההישרדות מתחילה לפעול את פעולתה (להזכיר: בגלל שבן הזוג נהייה האדם הכי קרוב לנו) ועולים ויכוחים, הכי מטופשים שאפשר, כמו איך לשטוף כלים, אם כלי מלוכלך יכול לשהות בלילה בכיור, באיזה כיוון יש לשים את הנייר טואלט וכו’ וכו’. לו רק יכולנו לראות את הדברים מלמעלה ולא להיכנס לדפוסי התנהגות אלו, החיים היו הרבה יותר טובים ומהנים. ואולי נבין שיש דברים יותר חשובים מהכיוון שנייר הטואלט מסודר…

5. בתוך זוגיות מתמשכת יש הרבה פעמים בעיות בתקשורת. מהיכן הם נובעים?

בזוגיות נושא ההישרדות הוא המשמעותי ביותר (לצערנו) ובמקום לדבר ולשחרר דפוסים אלו כל אחד מבני הזוג מתקפד (מסתגר כמו קיפוד בזמן מצוקה) ושולח קוצים ודוקר את כל מי שמתקרב אליו ומנסה לגעת. מציאות זו יוצרת קצר גדול בתקשורת עד כמעט שאין תקשורת. רחל שפירא כתבה “כשאתה חיוור מצער מתחפר בשתיקתך” חלק מהאנשים ובעיקר הגברים שיש להם צער וקושי כמאמר השיר הם מתחפרים בשתיקתם החלק השני יחפור וינסה לתקשר בכוח ובזה נוצר נתק גדול. לו רק ידענו להכיל את השני ולדבר במקומות המתאימים נוכל להקל בנושא התקשורת.

6. האם בשיטת מוח אחד ניתן לסייע לאנשים במציאת זוגיות? כיצד?

ברגע שאנו משחררים דפוסי התנהגות בקשר לבן זוג האידיאלי נוכל להגיע לבחירה נקייה ומסודרת. נושאים אלו חבויים עמוק בתת מודע שלנו בלי עזרה ועבודה עם מטפל חיצוני ייתכן ולא באמת נגיע לבחירה הטובה ביותר. על מנת לטפל נצטרך לצלול אל התת מודע ולשחרר משם דפוסים קדומים. עדיף למצוא לזה שיטות שמדברות עם התת מודע ולא שיטות שבנויות רק על מילים ומילים. כאשר נשחרר את החסימות בתת מודע האדם יוכל להגיע לבחירה טובה ומושכלת. (שימו לב! לא המטפל הוא זה שבוחר אלא תהליך שחרור המתח יקל לאדם להגיע לבחירה שלו.)

7. ובאשר לזוגות קיימים, מהו התהליך הטיפולי שניתן לבצע?

בעצם בכל זוג עולות בעיות אתגרים ושעורים מתהליך והתקדמות החיים ונושאים שעולים בחיים. כל אחד צריך כל יום לתת פתרונות לחיים, לבעיות שעולות. כל אחד צריך עזרה לפתור את הבעיות ולתת תשובה מהמוח הקדמי. לעיתים העזרה יכולה להיות עצמית אבל ברוב המקרים אנו צריכים עזרה ממטפל מבחוץ. כיוון שהנושאים שעולים קשורים לדפוסי ההתנהגות שלנו בעבר עדיף בעיניי שכל אחד ילך לטיפול לשחרר דפוסים אלו ולא לעמת אחד מול השני בטיפול זוגי. רק כך נוכל שחרר את מערכת ההישרדות ולפעול ולהגיב מהמוח הקדמי- ממקום של בחירה.

8. לאור ניסיונך, מה התוצאות שניתן להשיג בטיפול? כיצד משתנה הזוגיות?

בטיפול מוסדר של שני הצדדים כל אחד בבעיותיו אפשר להגיע לבחירה נקייה וחופשית כך נוכל להגיב לבן הזוג ממקום של בחירה ולא ממקום של איום. האיום כאן הוא כמו משחק פינג פונג אחד מכה והשני מכה יותר חזק והראשון עוד יותר חזק עד שהכדור מתפוצץ או מפסידים במערכה. עדיף ששני בני הזוג ילכו לטיפול, אבל, כיוון שזה לא תמיד קורה אז אפשר שרק אחד ילך לטיפול וכך לא יהיה מי שיחבוט בחזרה וכך המערכת המשפחתית תירגע.

יש לזכור תמיד שבתוך המערכה הזו או אולי אפילו כדורי המשחק במערכה זו הם הילדים ואם לא נצליח להרגיע במיידית הם אלו שיקבלו את המכות, החבטות, הפציעות והנפילות.

9. מיניות האדם אתם מטפלים בזה גם?

מיניות היא דבר טבעי שמתפתח אצל האדם בגיל ההתבגרות בזכות הורמוני המין שמתפתחים בגיל זה. המיניות מתפתחת בהתאם למציאות האדם מה תפיסת המיניות בבית, הסוד או הגילוי במיניות ועד איפה, מה ראינו בבית ומה חווינו פגיעות מיניות בבית או מחוץ לבית כך מתגבש עולמינו המיני ותפיסת המיניות שלנו. (בפגיעות מיניות כמובן יכולות להגיע לפני גיל ההתבגרות ואז האדם מקבל תמונה מעוותת ביותר של נושא המיניות.) כמו בכל תהליך עבודה של מוח אחד אנו משחררים תפיסות אלו בכדי להגיע לבחירה בנושא המין, כדי לא לפגוע באחרים ובעצמנו. הייתי מעלה כאן עוד נושא משמעותי במיניות. לפעמים המיניות (והאוננות) נראית כמו חטא, כמו פשע נוראי (איסורים דתיים) ואז האדם הולך כל היום עם תחושות קשות ביותר בקשר לדימוי העצמי שלו. דימוי זה משפיע עמוקות על האדם ועל תפיסת עולמו. חשוב ביותר לשחרר נושאים אלו ולקבל שזה חלק מעולם המתבגרים. (רבי נחמן אומר שאם זה קרה יש להגיד את התיקון הכללי 10 פרקי תהילים וללכת הלאה, לא להתבכבש בביצת האיסורים וההלקאות העצמיות הנוראיות)

10. ובקשר לנטיות מיניות שונות? מה גם בזה אפשר לעזור?

נטיות מיניות הם שוב על סמך אירועים ומקרים שקרו לאדם בילדותו. (ולדעתי זה לא קשור לגנטיקה, מי צועק ראשון?) טראומות ופגיעות מיניות אף שהם לא זכורות במודע (גבר שנפגע מינית בצעירותו עלול להבין ולהמשך לאותו אירוע, לאותו דמות הפוגע. אישה שנפגעה עלולה להירתע מדמות הפוגע לברוח ממנו וייתכן ותעדיף בחורה.) כמובן במערכת זו אי אפשר שלא להכניס את דמות האב, דמות האם ולמי הילד נמשך או מרגיש דחייה.

אנו כמובן לא עושים “טיפולי המרה” אלא עובדים לשחרר את הטראומות ולעזור לאדם להתחבר למי שהוא באמת בלי כיסויי הטראומות והאירועים שהיו לו במהלך חייו. להגיע לאדם האמיתי שבתוכו ואהוב ולקבל את עצמו. לפעמים ההגדרות החדות האדם הזה הומו האישה הזו לסבית הם אלו שמקשים ומקטלגים כל אחד. אם באמת נגיע לפנימיות הנקייה שלנו אולי באמת נהייה אנחנו עצמינו מי שאנחנו.

11. יוסי ולסיכום האם אתה חושב שבאמת יש איזה מוצא לכל קשיינו? או נידונו לעולם של קושי וסבל?

אני רואה מניסיוני הרבה זוגות ואנשים שסובלים ונמצאים במתח ואני רואה את תהליך השחרור, ההקלה, וההליכה לקראת חיים יותר טובים וממצים, חיים בהם נגיע להתמלא בטוב של כל אחד ואחד. לא נועדנו לסבול ולהוריש את הסבל הזה לדורות הבאים. נועדנו לטוב, לחיים טובים וזה אפשרי. כל מה שנותר לכם זה לשים את היד על הלב ולהקשיב מה הוא אומר לכם, ואם הוא אומר שהגיע הזמן לקבל עזרה מצאו את האדם המתאים ולכו על זה, לכו לקבל עזרה בכדי לעזור לעצמכם ולאנשים שהכי יקרים לכם. אל תחכו זה הזמן לשים את היד על הלב ולהרגיש ולחוש.

מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

יש לכם שאלה?
רוצים לקבל עוד פרטים ?

השאירו פרטים וכותב המאמר יחזור אליכם בהקדם !

אודות יוסי גולד

מטפל ומורה בשיטת מוח אחד- קינסיולוגיה עם וותק של 32 שנים יליד 1957 צמחתי וגדלתי באדמות הלס של הנגב, בקיבוץ סעד. בגיל 4 איבדתי את אבי שנפטר ממחלה קשה וזה מלווה אותי בתהליך הלימוד הריפוי ובמהלך הטיפולים שאני מעביר. כבר בגיל צעיר, בגלל חוסר הטיפול ועיבוד האבל החלטתי לעזור לאנשים שעברו אובדן ולא עיבדו אובדן זה. את אהבתי לצומח, לפורח ולטבע קיבלתי בפרק זה של חיי, ואהבתי זו מלווה אותי עד היום שירותי הצבאי היה במסגרת חיל הנדסה קרבית. עם סיומו הלכתי לשנת שירות נוספת כמדריך טיולים בבית ספר שדה שבקיבוץ כפר עציון בגיל 26 נישאתי למרב, ולאחר שנתיים של טלטולי דרך קבענו את ביתנו בקיבוץ מירב שבגלבוע ב11 שנותיי בקיבוץ עבדתי בעיקר בחקלאות אורגנית ונורמטיבית. הקשר שלי עם האדמה מלווה אותי לאורך כל חיי. אני אחד מקבוצה קטנה של מורים שהיא הוותיקה והמנוסה מבין מורי מוח אחד לאחר 11 שנים בקיבוץ מירב החלטנו לסיים את הפרק הקיבוצי, היה זה בעיקר על רקע הרצון שלי להתפתח בתחום הטיפול בשיטת מוח אחד משנת 1996 אני גר עם משפחתי ביישוב עפרה, מגדל יחד עם מרב אשתי את תשעת ילדינו, שאחד מהם מאומץ, סבא ל16 נכדים נפלאים בנתיים… את עבודתי בשיטת מוח אחד אני מלווה כל העת בלימודים והשתלמויות בתחומים דומים ושונים ברפואה המשלימה כגון: הילינג יהודי, טיפול בטראומה, E.M.I ועוד. אני מתנדב בקו לנפגעי תקיפה מינית גברים דתיים ומהלך הטיפולים שנושאים של פגיעה מינית עולים (ויש הרבה כאלו) יש לי כלים נוספים, ממוקדים לטפל בנושא פגיעות מינית כיום אני מלמד ומטפל בשיטת מוח אחד בירושלים וברחבי הארץ לפי ביקוש. .

כבר נגמר הדייט שלנו?

תנו לנו לפחות לשלם עליכם!
ים של הטבות לנרשמים עכשיו:

חולים על בריאות?

רוצים לזכות בהמון תכנים והטבות בלעדיות?
השאירו פרטים וביחד נשמור על הבריאות.

דילוג לתוכן