המסע מארץ יצורי הפרא אל ארץ הבחירה החופשית

מאת: יוסי גולד
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

המסע מארץ יצורי הפרא אל ארץ הבחירה החופשית

כולנו במקור- בטבע שלנו יצורים שורדים שעובדים עם המוח השורד, עם הטוב והרע שבו..

לפני דורות כשהאדם חי בג’ונגל חיות טורפות נחשים ושאר מרעין בישין ארבו לו בכל פינה, והשגת מזון הייה חלק בסיסי בהישרדות  מערכת ההישרדות הייתה בסיס לקיומינו. ברגע שמישהו היה איטי או  פעל בדרך לא נכונה  גורלו נחרץ לטרף, או  לחילופין ,הוא ומשפחתו מתו מרעב. לכן, במצבים אלו מערכת ההישרדות הייתה חשובה ביותר לאדם, ואצל מי שהיא לא תפקדה היטב הוא לא שרד.

ישנם כמה וכמה תהליכים במערכת ההישרדות הידועים כ”הילחם ברח או קפא (ויש עוד…) כלומר במצב הישרדותי נגיב לפי אחד ממצבים אלו נילחם או נברח או נקפא במקום כל אחד לפי הדפוסים הקדומים שלו מה שהוא ראה או התנסה בילדותו שלו.

כאשר יש מתח אנו מפעילים את המוח השורד ומגיבים לטוב ולרע .

מערכת ההישרדות היא מערכת חשובה ביותר אנו מפעילים אותה כשאנו בסכנה אמיתית , כגון: כאשר אנו פוגשים נמר או נחש בדרך, כאשר יש שריפה או נהג חותך אותנו  בכביש בפראות, כשמישהו בסביבתנו נפצע ואנו צריכים להגיב במהירות וביעילות ,כשמישהו מתקיף אותנו ומאיים עלינו ועוד ועוד.

מערכת ההישרדות עובדת במהירות וביעילות . מזהה את הסכנה מכינה את הגוף לפעולה  (מספקת לו דלק שתהייה אנרגיה לפעול) ומשווה את דפוסי העבר ופועלת לפי מה שהיה בעבר. (אם האדם שרד מצב דומה יש להניח שהפעם הוא ישרוד גם.)

אבל ואבל גדול לא תמיד זה עובד טוב לא תמיד פעולה זו מביאה אותנו למקום טוב

ואביא דוגמאות ששם מערכת ההישרדות  מובילה לכשל ו/או נפילה:

כשילד שלנו נוגע בנקודה לא סגורה אצלנו אנחנו נגיב לפי מה שלמדנו בילדותינו הצעירה בבית מה שההורים עשו אנו נעשה (ברוב המקרים בדיוק אותו דבר ולפעמים בדיוק הפוך)  ולרוב נגיב ממש לא כמו שרצינו ואולי אפילו שהבטחנו לעצמנו  לדפוס  התנהגות הזה לא נחזור אף פעם.

או כשילד מרגיש מאוויים בבית הספר הוא יגיב ממערכת ההישרדות ולא תוכל להתבצע שום למידה (חוץ מכמובן תחושת איום ואלימות)

 למשל אם ילד שובר כוס אנו נגיב מדפוסי התנהגות ולא מבחירה נתרגז, נצעק ואולי אפילו נכה.

כשהאירוע נגמר אנו בודקים שוב את תגובותינו ברוב המקרים נצטער ואולי ניפגע עמוקות מהתגובה וכמובן נבטיח שבחיים לא נעשה זאת שנית אבל, כמובן ברגע שנגיע לסיטואציה דומה נגיב שוב באותה דרך. (יש כמובן אנשים ובעיקר גברים שבמקום להתנצל להצטער יגידו “היה מגיע להם כך היה צריך להיות אחרת הם לא ילמדו.” ובתוך תוכו הוא באמת יצטער אבל לא ידע איך לצאת מהתסבוכת)

בצד המיני זה עובד אותו דבר (ומין זה חלק ממערכת ההישרדות) נוצר גירוי כל שהוא המוח האחורי מגיב והגוף מגיב לגירוי באותו רגע אנחנו לא בוחרים איך להגיב אלא היצר מכוון אותנו אנו nמגיבים  מהמוח האחורי – מהגירוי המיני ואחרי שהיצר נרגע אנו “אוכלים אותה” מצטערים על מה שהיה, ולפעמים את מה שהיה אי אפשר להשיב. פעמים כשאנו עובדים בדרך זו המחיר שאנו עלולים לשלם יקר מאד

עבודה מהמוח הקדמי-  המוח הבוחר

בעצם האדם ורק האדם מכל היצורים החיים, התברך במוח קדמי- הניאו קורטקס- קליפת המוח החדשה שמאפשרת לאדם את כל היכולות המיוחדות שלו על פני החיה, כגון: קריאה, כתיבה, לימוד, שפה עשירה, תכנון ויצור, המצאות מהמצאות שונות ובעצם כל מה שאנו רואים סביבנו מבית פשוט ועד גורדי שחקים מרדיו של פעם לאייפוד מורכב, מפיצוח הגנום האנושי ועד חקר המוח. ורק לאדם יש את יכולת הבחירה הוא היצור החי היחידי שיכול לבחור.

והשאלה המרכזית היא איך בכל מצב ומצב אנו נדאג להפעיל את המוח הקדמי, אולי זו  שאלת מליון הדולר השאלה המרכזית בכל המצבים מבעיות למידה דרך בעיות במערכות יחסים ובכלל בעולם שלנו, גם היבטים של מחלות נפש וכו’ זה עניין של חוסר בחירה, חוסר היכולת שלנו להפעיל את המוח הקדמי ובמקומו עולה ומשתלט המוח האחורי- המוח השורד.

חלק מהנושאים הם מודעותיים שנעבוד על המודעות שלנו נוכל גם להבין ולקבל את המצב וללמוד לפעם הבאה, ואז לנטרל את המוח השורד ולפעול מבחירה.

אך חלק אחר שאנו לא מבינים את הטריגר שמפעיל את ההישרדות וזה חוזר הרבה פעמים בחיינו אולי הגיע הזמן להסתכל על הלבן בעיניים ולראות את הנזק שזה עושה לנו ולסביבה הקרובה ובעיקר אותם יקירים שכל כך חשוב לנו להיות איתם לטפחם ולהתקדם יד ביד איתם. אל עבר חיים טובים פשוט למצוא לעצמנו את הדרך על מנת להתקדם ולשחרר מתח זה

שחרור זה או כמו שקראתי לו המסע מארץ יצורי הפרא= הג’ונגל ההישרדותי אל עבר חיים של בחירה חופשית ותגובה מתוך בחירה. הוא בעצם הפסיעה אל עבר החיים הטובים שאנו מחפשים.

לא הפגנות ודרישה מאחרים, לא לחכות שהם ישתנו, אלא הגיע הזמן עכשיו לטפל בנושא ולהביא אותנו לחיים טובים ומאושרים חיים של טוב ובחירה

זה בידינו ואנו יכולים כרגע להתחיל את השינוי.

במוח אחד- קינסיולוגיה אנו עובדים על שחרור חסימות מהעבר. דרך שחרור חסימות אלו  נוכל לבחור פעולה הגיונית ומתאימה על מנת לטפל במצב/בעיה שעולה ולא לפעול מדפוסי ההתנהגות שסיגלנו לעצמנו, בדיוק אותם דפוסי התנהגות שכה מפריעים לנו.

בהצלחה 

 וגם אם הדרך קשה זה הזמן להתחיל!!! למענינו ולמען יקירנו

 יוסי גולד

מטפל ומורה בשיטת מוח אחד

מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

יש לכם שאלה?
רוצים לקבל עוד פרטים ?

השאירו פרטים וכותב המאמר יחזור אליכם בהקדם !

אודות יוסי גולד

מטפל ומורה בשיטת מוח אחד- קינסיולוגיה עם וותק של 32 שנים יליד 1957 צמחתי וגדלתי באדמות הלס של הנגב, בקיבוץ סעד. בגיל 4 איבדתי את אבי שנפטר ממחלה קשה וזה מלווה אותי בתהליך הלימוד הריפוי ובמהלך הטיפולים שאני מעביר. כבר בגיל צעיר, בגלל חוסר הטיפול ועיבוד האבל החלטתי לעזור לאנשים שעברו אובדן ולא עיבדו אובדן זה. את אהבתי לצומח, לפורח ולטבע קיבלתי בפרק זה של חיי, ואהבתי זו מלווה אותי עד היום שירותי הצבאי היה במסגרת חיל הנדסה קרבית. עם סיומו הלכתי לשנת שירות נוספת כמדריך טיולים בבית ספר שדה שבקיבוץ כפר עציון בגיל 26 נישאתי למרב, ולאחר שנתיים של טלטולי דרך קבענו את ביתנו בקיבוץ מירב שבגלבוע ב11 שנותיי בקיבוץ עבדתי בעיקר בחקלאות אורגנית ונורמטיבית. הקשר שלי עם האדמה מלווה אותי לאורך כל חיי. אני אחד מקבוצה קטנה של מורים שהיא הוותיקה והמנוסה מבין מורי מוח אחד לאחר 11 שנים בקיבוץ מירב החלטנו לסיים את הפרק הקיבוצי, היה זה בעיקר על רקע הרצון שלי להתפתח בתחום הטיפול בשיטת מוח אחד משנת 1996 אני גר עם משפחתי ביישוב עפרה, מגדל יחד עם מרב אשתי את תשעת ילדינו, שאחד מהם מאומץ, סבא ל16 נכדים נפלאים בנתיים… את עבודתי בשיטת מוח אחד אני מלווה כל העת בלימודים והשתלמויות בתחומים דומים ושונים ברפואה המשלימה כגון: הילינג יהודי, טיפול בטראומה, E.M.I ועוד. אני מתנדב בקו לנפגעי תקיפה מינית גברים דתיים ומהלך הטיפולים שנושאים של פגיעה מינית עולים (ויש הרבה כאלו) יש לי כלים נוספים, ממוקדים לטפל בנושא פגיעות מינית כיום אני מלמד ומטפל בשיטת מוח אחד בירושלים וברחבי הארץ לפי ביקוש. .

כבר נגמר הדייט שלנו?

תנו לנו לפחות לשלם עליכם!
ים של הטבות לנרשמים עכשיו:

חולים על בריאות?

רוצים לזכות בהמון תכנים והטבות בלעדיות?
השאירו פרטים וביחד נשמור על הבריאות.

דילוג לתוכן