מה ההבדל בין דיאטה לאורח חיים בריא ?

מאת: אתי בן ישי
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

 

יש המון הבדלים והם בעיקר נעוצים במיתוסים שנבנו עם השנים על עולם התזונה. על המיתוסים האלה נבנו עשרות של דיאטות משך עשרות שנים. ואיך אנשים בוחרים בדיאטות האלה ? בדרך כלל ממידע מוטעה של אנשים לא מוסמכים, טרנדים בעיקר בעידן הרשתות החברתיות או הנהירה אחר ידוענים (סלבס) או מה שראו בכתבה בחדשות. אבל מה שחשוב לזכור הוא שדיאטה היא דיאטה. היא תמיד נגמרת וכשהיא נגמרת רוב האנשים חוזרים להרגלים הישנים שלהם ועולים הכל בחזרה. בדרך כלל זה ממש מהר, הרבה יותר מהר ממה שלקח לרדת ופעמים רבות בגלל החוסר הגדול שהרגישו בדיאטה עצמה, עולים למשקל שהוא גבוה יותר ממה שהיה בנקודת ההתחלה שלפני הדיאטה. הגורם העיקרי לכך הוא שברוב הפעמים אנשים בוחרים בדיאטה שחושבים שתביא להם את התוצאה הגדולה ביותר בזמן הקצר ביותר. מה גורם להם לבחור בבחירה שכזו ?

 1. הסיבה להתחלת דיאטה היא לרוב רצון להותיר רושם טוב על אחרים. אנשים רוצים להיראות טוב בשביל אירוע ספציפי בר מצוה או חתונה או מסיבה בעבודה. להבדיל מהסיבות הנכונות, שהם דאגה אמיתית לעצמי. סיבה שכזו שנעוצה בגורם חיצוני לא תוכל להחזיק מוטיבציה לאורך זמן ולאחר “ההוכחה החברתית” יחזרו לסורם.
 2. מחקרים שביצע פרופ’ דן אריאלי (כלכלן חברתי) הראו שאנשים נוטים באופן חד משמעי להחלטות של כאן ועכשיו ולא החלטות לטווח הארוך. קשה להסתכל שנה קדימה והנטייה היא להעדיף תוצאות פחות טובות היום מאשר תוצאות מצוינות בעוד שנה למשל.
 3. המוח שלנו מתעתע בנו פעמים רבות. המחשבה על כך שמהיום והלאה ועד סוף חיינו לא נאכל את כל הדברים הטעימים שאנחנו רוצים, מכניסה אותנו למצב של תודעה הישרדותית. בתודעה הישרדותית אנחנו אפילו נחוש סבל ונקבל את הסבל בתירוץ של הנה, עוד מעט זה נגמר. אבל כשזה נגמר, התודעה הזו לא נגמרת יחד עם הדיאטה ואז נאכל המון כדי לפצות על מה שהחסרנו מקודם.

מחקרים המחזקים את הטענה הזו, מראים שלמרות שהשוק מוצף בדיאטות:

 • % 70 מהאוכלוסייה סובלת מעודף משקל.
 • •        21% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר !

בטוח שלא נוכל בצע שינוי מחשבתי בחלק כה גדול מאוכלוסיית העולם בכתבה אחת אבל לפחות נוכל לשים את הדברים על השולחן. והתחלה טובה תהיה להבין את כל טעויות שאנחנו עושים כשאנחנו מתחילים דיאטה כזו או אחרות. אז קדימה ! בואו נשבור כמה מהמיתוסים הקשורים לדיאטות וספורט:

מיתוס ראשון: שומן בטני זה השומן שעושה לי כרס. לא נכון ! חלק מהשומן הבטני נמצא מתחת לכרס אך שומן בטני זה לא הכרס. בכרס יש שומן תת עורי שגם הוא לא בריא אבל שומן בטני בשמו האחר נקרא “שומן חולי”. ולמה ? כי הוא גורם עיקרי למחלות. אחד מתוך 3 אנשים בעלי שומן בטני יגיעו עם בעיות בריאות לרופא. מניחה שלא פעם שמעתם את המונח כבד שומני זב בדיוק שם. השומן הבטני מצטבר על האיברים הפנימיים, הלב, הכבד ומאוד מסוכן לבריאות.

מיתוס שני: אם אני אצום אני אוריד במשקל –  התשובה לכך היא מורכבת קצת יותק מעניין המשקל. בצום מה שקורה זה תהליך של פירוק השריר. שריר שוקל המון ולכן תרדו במסת השריר שלכם ואז המשקל ירד ויקרו שני דברים – כשמסת השריר יורדת הגוף שורף פחות קלוריות ואז תשמינו יותר מאותה כמות של אוכל. הדבר השני שיקרה הוא שהגוף יחשוב שהוא במצב של מלחמה ובמלחמה מה אנחנו עושים ? נכנסים לסטרס ואוגרים. במקרה הזה אוגרים שומן. עולים במשקל בחזרה או הופכים רזים אבל לא חטובים. הדבר השלישי הבעייתי בצום הוא הפגיעה החוזרת במטאבוליזם. הסיבות הנוספות הם מנטליות – כמה אפשר להחזיק עם שגרה של צומות ? כל אדם ישבר בסוף ואחרי צומות יגיעו הזלילות.

מיתוס שלישי: אורח חיים בריא זה להזמין סלט במסעה או לאכול סלט כארוחה
סלט זה נחמד ואפילו טעים ואפילו דל קלוריות אבל בסלט תופתעו לשמוע חסרים המון ערכים תזונתיים. כל גוף חייב לקבל את כל אבות המזון. הראשון במעלה חלבון. חלבון= חיל בניה. לחלבו יש תפקידים קריטיים לתחזוקת ובניית הגוף, העור, השרירים, הרקמות, מערכת החיסון והעצמות. החלבון מסייע בהפיכת שומן לשריר. בסלט אין פחמימה ושומן. כן גם הם חשובה לגוף לטעינת האנרגיה שלנו, למערכת החיסון ועוד.

מיתוס רביעי: אכילת הרבה פירות וירקות ביום, זה גם מרזה וגם והגוף שלי מקבל את כל מה שהוא צריך – טעות!!!!!  כן, חשוב לאכול פירות וירקות. הן מקור לויטמינים ומינרלים והצבעים שלהם מספקים הגנה על הגוף אבל עובדה מצערת היא שהפירות והירקות של היום, חסרים בערכים האלה פי עשר מלפני עשר שנים זאת על פי מחקר שנערך באירופה מעל לעשר שנים ראו ירידה משמעותית וממושכת בכמות הויטמינים והמינרלים. הסיבה היא החקלאות המודרנית. קטיפה מוקדמת, ריסוס וציפוי הפירות והירקות כדי שיראו טוב על המדפים. להשלמה מיטבית חובה להשלים את הערכים שהגו צריך בתוספי מזון.

מיתוס חמישי: ספורט, זה הכי טוב, סוגר את כל הפינות  ! ספורט זה טוב אבל לא מספיק !!!!כדי להגיע לגוף בריא ובריא, ספורט מהווה רק 20% מהמשוואה. החלק השני הוא 80% תזונה נכונה ואז תקבלו 100% הצלחה  !!!גם אם אתם מתאמנים מדי יום ואתם מאמני כושר לא תצליחו להגיע לגוף ולבריאות שאתם רוצים אם התזונה שלכם לא מדויקת.

מיתוס שישי: הדיאטנית/תזונאית אמרה לי לאכול פחות מה BMR שלי כדי ליצור גירעון קלורי ולרזות. זה מה שהכי קל לעשות. כן, גירעון קלורי יעזור לכם לרדת במשקל. אבל זוכרים אם הצום ? בדיוק אותם תהליכים יקרו לנו אם נהיה גירעון קלורי תמידי. ראשית את המשקל אתם תורידו יותר מהשריר ולא מהשומן. גרעון קלורי גורם לגוף להיכנס למגננה, אוגר שומנים, האנרגיה יורדת ומצד שני הרצון לחשקים עולה וגובר. לא ניתן יהיה להחזיק גירעון קלורי לאורך זמן. אתם ני אדם לא מכונות.

מיתוס שביעי: נספיק לאכול פחמימות וכל הצרות שלנו יפתרו. טוב, מי שהגיע עד לכאן וקרא בעיון מבין כבר שהגוף שלנו הוא כמו מכונית. אם נחיה רק על דלק, ולא יהיה מים או שמן המכונית תתקלקל.

יופי. הבנו מה לא טוב לעשות, מה כן כדאי לעשות ? הנה כמה טיפים.

 1. קודם כל לבחור באורח חיים נכון ולא בדיאטה. אם רוצים לשמור לאור שנים ולהיות בריאים מבפנים ולא רק מבחוץ. אורח החיים היום גורם לנו למחלות, ירידה בתפקוד הגוף, במערכת החיסונית ובאנרגיה.
 2. איזון – לא לוותר על כלום. חלבון, פחמימות, שומנים, ויטמינים ומינרלים. בהחלט לאכול פחמימות. כמובן שיש חשיבות לסוג פחמימה שאוכלים ולכמות היומית שצורכים אותה.  אפשר למצוא היום בחנויות מוצרים טובים וטעימים. הצלחת תהיה מסודרת חצי חלבון רבע פחמימה ורבע ירקות, השומן קיים כבר בכל אחד ממרכיבי המזון מלבד הירקות, אפשר תיבול עדין לסלט עם שמן זית.
 3. לעשות ספורט – לא צריך להגזים. מי שקשה לו מספיק פעמיים בשבוע, רצוי בעצימות גבוהה 45 דקות. מי שאוהב יותר, בשמחה – רק לשים לב לתזונה. תזונה של מי שמתאמן שונה בעט מתזונה של מי שלא. .
 4. לא לוותר על חלבונים. חלבון בונה את הגוף שלנו. חלבון בכמות הנכונה עוזר להפוך שומן לשריר. אנחנו רוצים להיות חטובים ובריאים ולא סתם רזים. אדם שאינו מתאמן צריך לאכול בערך 1 גרם חלבון לכל קילו ממשקל גופו. אדם מתאמן אימון סביר חייב כבר 1.5 גר חלבון לכל קילו ממשקל גופו אימונים אינטנסיביים ופיתוח גוף דורשים כבר כמות אחרת של חלבונים.
 5. לא לצום –אחרי של אכלנו כארבע שעות, הארוחה שנאכל תיאגר בגוף כשומן.

לאכול 5 פעמים ביום. לשלב בתוך 5 הארוחות 2 משקאות תזונה. זה קל, זה מינימום זמן הכנה וזה סוגר לנו את כל מה שהגוף מחסיר מהתזונה היומית שלנו.

 • לשתות הרבה מים – מים חיוניים לכל הפעולות בגוף שלנו. למוח, לעור, לאיברים הפנימיים אבל חשוב להגיד שככל ששותים יותר, ככה הגוף יזרז את תהליך שריפת השומנים, נהי בריאים יותר, נרד במשקל ונתחטב. אדם מבוגר צריך לשתות בין 2-5 ליטר ביום תלוי במשקל, באחוזי המים שיש לו בגוף ובפעילות שעושה. ואפרופו תוספים כדאי מאוד להוסיף למים תוספים בריאים שמסייעים להגברת פעילות העיכול, שטיפת הגוף, העלאת האנרגיה והחזר המלחים שאבדו בזיעה או בשתן.
 • ואחרון חביב – איך יורדים בלי גירעון קלורי  ? BMR  (לא BMI) זהכמות הקלוריות שהגוף שלכם שורף במנוחה. זו כמות הקלוריות שאתם צריכים לאכול ביום. לא יותר ולא פחות. בטח שמתן לב שהרבה דיאטניות או תזונאיות אומרים לכם שאם הב  BMR שלכם הוא נניח 1500 קלוריות, תאכלו 1200 קלוריות וככה תרזו. כמו שאמרתי זה משפיע רע על הגוף. הגוף רוצה להיות רגוע  – אל תגרמו לו להיות בחסר. ההרזיה תהיה מאיזון נכון של התזונה שלכם, דברים טובים שתכניסו לגוף ותנועה, ספורט. שריפת קלוריות שהיא מעבר לשריפה במנוחה.

ותזכרו, כמה משפטים נכתבו על הרצון לעשות דברים מהר. החיפזון מן השטן ודומיהם אבל יש משפט אחד שמתאר הי טוב את כל מה שנכתב פה היום.

“אין הטיפה חוצבת בסלע בעוצמתה, אלא בהתמדתה”. הרב קוק.

התמדה. ואיך תוכלו להתמיד ? רק אם תבחרו באורח חיים בריא. הדר שבה גם תהיו בריאים, אנרגטיים, חטובים ולתמיד. אם תלכו בדרך הנכונה לא תצטרכו לפחד שאתם מוותרים על כל ה”טוב” לכל החיים. גם תאכלו, גם תיהנו, וגם תשמרו על הבריאות והמראה שלכם. יוצאים לדרך ?

אז הנה צ’ופר רציני לאמיצים

החלטתי להעניק לכם, קוראי המגזין, הערכת בריאות במתנה*, פגישה בת 45 דקות בה תלמדו:

 1. ידע מדויק על 9 פרמטרים בגופך כגון משקל, אחוזי שומן, מים, שריר גיל מטאבולי, חילוף חומרים ועוד
 2. מה מצבך מול נתוני בריאות תקינים.
 3. מה ניתן לעשות כדי לשפר.
 4. סקירה והדרכה קצרה על כללי תזונה נכונה ואורח חיים בריא.

אתכם בשינוי שלכם

אתי בן ישי, מאמנת לאורח חיים בריא

טל’: 0502168555.

לתיאום הערכת בריאות או שאלות השאירו פרטים ואחזור אליכם

דיאטה או אורח חיים בריא
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

יש לכם שאלה?
רוצים לקבל עוד פרטים ?

השאירו פרטים וכותב המאמר יחזור אליכם בהקדם !

אודות אתי בן ישי

אתי בן ישי. מלווה לאורח חיים מאוזן ובריא. מנהלת קהילת ‘באושר ובכושר’ בפייסבוק. https://www.facebook.com/groups/1026966101041393

כבר נגמר הדייט שלנו?

תנו לנו לפחות לשלם עליכם!
ים של הטבות לנרשמים עכשיו:

חולים על בריאות?

רוצים לזכות בהמון תכנים והטבות בלעדיות?
השאירו פרטים וביחד נשמור על הבריאות.

דילוג לתוכן