ניצוצות ענבר-עמותה המעניקה תמיכה הוליסטית בתחום לידות שקטות ואובדני היריון מאוחרים

מאת: ניצוצות ענבר
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

“ניצוצות של שקט” – לתת יד ברגעי משבר בעקבות לידה שקטה 

אלה נוימן – יו”ר העמותה 

יעל ביננפלד – מנכ”לית העמותה

“האסוציאציה הראשונה שלנו ללידה היא חיים, כמעט מילה נרדפת. לידת מת לא רק שאינה נתפסת מבחינה רגשית, היא מבטאת דיסוננס, סתירה פנימית, דבר והיפוכו. משהו בסדר הדברים השתבש, המוות הקדים את הלידה, חיים התחלפו במוות, אושר בכאב וקבלה באובדן. שתי נקודות על רצף הזמן, לידה ומוות, שהיו אמורות להיות רחוקות זו מזו בכל המובנים ולהכיל ביניהן חיים שלמים, נדחסות לנקודה אחת בזמן, המקפלת בתוכה טרגדיה קשה לאישה, לבן זוגה ואף למשפחה המורחבת” (סרטל-רביב, ש)

לאובדן הריון מאפיינים ייחודיים שמבדילים אותו מאובדנים אחרים. חווית ה”אבל השקוף”, חוסר לגיטימציה חברתית או אפילו אישית להתאבל, תחושת ריקנות – ידיים ריקות, רחם ריק, ניגודיות גדולה בין הציפיות והחלומות לקריסתם ושבירת החלום, והצורך לגייס כוחות מיידים, כוחות גוף ונפש, ולשתף פעולה עם לידת מת.

בנוסף לקושי הגדול של שני בני הזוג ושל המעגל הסובב אותם בהתמודדות עם האובדן, האישה מתמודדת פעמים רבות עם שילוב של גורמים גופניים ונפשיים. בהיבט הפיזי ישנו גודש, דימום ותופעות שמופיעות לאחר לידה, תופעות שמשמשות “טריגרים” ותזכורות חוזרות ונשנות לחוסר ולריקנות. ובהיבט הנפשי עשויה להופיע תחושה של אשמה ובושה, האם היו דברים שהייתי יכולה לעשות אחרת? מה הסיבה שזה קרה לי? לעיתים מופיעות גם השפעות ארוכות טווח כגון רמות דיכאון גבוהות, הופעת סימפטומים פוסט טראומטיים כגון פלאשבקים, סיוטי לילה, קושי להתרכז ומחשבות חוזרות ונשנות, הופעת תסמינים במהלך השליש האחרון במהלך ההיריון הבא ועוד. תחושות אלו מתחזקות לאור המחסור בטקסים ומסגרות חברתיות שבאובדנים אחרים משמשים פלטפורמה לעיבוד ולתמיכה.

את עמותת “ניצוצות ענבר” הקימו צחי ואלה נוימן יחד עם האח חן נוימן בשנת 2017 לזכרה של ביתם ענבר שנולדה בלידה שקטה – מתוך רצון להוסיף אור וחיים, להאיר לאחרים בזמנים של חושך ולהפיץ ניצוצות של תקווה שיתעצמו לאור גדול.

המענה שהיה למשפחות היה דל וכמעט שלא הורגשה תמיכה והכרה באובדן שזה עתה התרחש. הימים שלאחר האובדן היו ימים מטלטלים.. מלאים בכאב, בדידות ושקט תהומי. הציפיות, החלומות, ההכנות הכל התנפץ באחת והשאיר חושך גדול.

חלפו ימים..

לאט לאט החל האור להיכנס מבעד לשברי הנפש. ניצוצות של טוב החלו למלא את הלב הכואב ויחד איתם החלום להקים מעטפת שתתן מענה לזוגות אחרים ברגעים האלה.. אותם אנחנו לא נשאיר לבד!!

וכך, יצאנו לחקור את הנושא..

שעות על גבי שעות של קריאה, מחקרים, ראיונות ושיתופים אישיים, שיחות עם אנשים וניסיון להבין את מכלול החוויה והשלכותיה. בהתבסס על המחקר והמלצותיו, העברנו כמאה שאלונים על-מנת לקבל תמונת מצב של צרכים מדויקים מהשטח ולדייק את המענה המיטבי ביותר.

וכך, לאט ובעדינות החלה לקרום עור וגידים המעטפת “ניצוצות של שקט”

מעטפת הוליסטית שמתייחסת למשפחה כמערכת ולאנשי המקצוע כשותפים משמעותיים, שחותרת לשיתופי פעולה ולהתערבות סמוך לאובדן מתוך תפיסה שהתערבות נכונה בשעת משבר מיטיבה בהווה ומצמצמת את ההשלכות בעתיד ומתוך רצון ללכת עם הזוגות יד ביד, ללוות אותם במסע שאליו הם יוצאים.

המעטפת כוללת כיום שלושה אפיקים מרכזיים:

   1. ערכת “ניצוצות של שקט” שמחולקת לזוגות בבתי חולים מובחרים בישראל.

   1. ליווי רגשי ראשוני – דגם עזרה ראשונה נפשית.

   1. ונטילציה, סדנאות, כלים והרצאות לצוותים רפואיים.

  אז מה זה בעצם אומר…

  ערכת ניצוצות - ניצוצות ענבר

  ערכת ניצוצות של שקט :

  ערכה שמחולקת ב22 בתי חולים מרכזיים ברחבי הארץ – איכילוב, אסותא, אסף הרופא, בלינסון, ברזילי, הדסה הר הצופים, הדסה עין כרם, העמק, מאיר, מעייני הישועה, פוריה, קפלן, רוטשילד, רמב”ם ושערי צדק ולעשרות זוגות שפונים לעמותה באופן עצמאי. הערכה כוללת את הספר “רסיסים של שקט” שצמח בעקבות צורך חד משמעי שעלה מהשאלונים – הצורך להיפגש עם סיפורים של נשיםגברים אחרים… ברמה התרפויטית המפגש עם סיפורים של אנשים אחרים נותן תוקף ואישור למנעד הרגשות השונים שצפים, נורמליזציה, דומות, והצצה לסערת הנפש המתחוללת. הספר נותן מילים, כתובות שחור על גבי לבן, לרגשות שלא תמיד יודעים או מעזים לשיים אותם.. והוא מאפשר להיפגש ולהפגיש בין העולמות השונים המעורבים באובדן – אימהות, אבות ואפילו אנשי הצוות אשר מלווים  את האובדן ונמצאים שם ברגעים הראשונים. גברים מתארים שהמפגש עם הספר נתן להם הצצה והבנה לעולם הנפש של הנשים שלהם, אחרים תארו שאלו החוויות שלהם עצמם, חוויות שלא ידעו לתת להם שם ומקום. מיילדות שקראו בספר שתפו שהקריאה בספר הייתה כל כך משמעותית שהן לא אותן מיילדות שהיו ועוד ועוד תגובות שנאספות על הספר ככלי תרפויטי מחבר ומשמעותי. בנוסף, מחולקים בערכה מחברת ועט לכתיבה אישית, שובר זוגי מפנק שנועד לאפשר ולהוות הזמנה למפגש בין בני הזוג, לשיח, להמשך חיים לצד האובדן. והספר “בכיתי כי חיכיתי” לתיווך החוויה לילדים שבבית במידה ויש.  

  הליווי הרגשי שלנו:

  בצעד מהפכני פתחה העמותה “קו חם” של מטפלים שזמינים  247 לפניות של נשים וגברים כאחד החל מרגע ההודעה על הצורך לפנות להליך של הפסקת היריון או לחילופין על הצורך ללכת להליך של לידה שקטה ועד הרגע שהזוג מגיע לקבלת מענה בקהילה. הליווי מטעם העמותה מוצע לנשים ולגברים כאחד, מתוך תפיסה הוליסטית של המשפחה כמערכת. המטפלים כולם אנשי מקצוע בעלי תעודות טיפול שונות ומוכרות שחוו בעצמם לידה שקטה ומתנדבים בעמותה במסירות גדולה. במהלך השנתיים האחרונות התקשרו עשרות זוגות על מנת לקבל כלים כיצד לתווך לילדים, לעשות סדר בתהליך הפרידה ופשוט לשתף, לשמוע, ולדעת שיש בעולם מישהו שעבר את החוויה המסעירה הזו ומוכן להיות שם בשבילם ברגעים הכי קשים. להושיט להם יד ולפסוע יחד בדרך אליה הם יוצאים.

  סדנאות והרצאות לצוותי בתי החולים:

  מתוך תפיסת החשיבות לשמור על השומרים, לתת כלים ובעיקר תמיכה לאנשי המקצוע וצוותי הרפואה שנמצאים בחזית ומלווים את הזוג ברגעים הקשים ומתוך חשיפה לצרכים ב”שטח” הגענו להבנה שאנשי הצוות הרפואי לא מגיעים לעבד את המפגש המטלטל שלהם עם המוות והאובדן בחדר שאמור להביא חיים וזקוקים לתהליך ריפוי גם הם. אם נקביל זאת לעולם הטיפול ששם קיימת ונטילציה והדרכה בשגרה, בעולם הרפואה הדבר קורה לעיתים מאוד רחוקות אם בכלל.. מחקרים רבים מדברים על הסיכון לפתח טראומטיזציה משנית אצל צוותים רפואיים. לאור הבנת ההשפעה העצומה של הרגעים הקריטיים הללו על אנשי המקצוע עצמם, על המשך ההתמודדות של בני הזוג והמשפחה ועל היבטים כגון פוסט טראומה, דיכאון ועוד שמושפעים באופן ישיר מרגעים אלה, העמותה מציעה סדנאות אשר מועברות על ידי אנשי מקצוע בעלי תעודות בהנחית קבוצות ותרפיות שונות. סדנת אומנות, סדנת כתיבה, סדנת תנועה ועוד.. מתוך רצון להתחבר לכוחות חיים ומשאבי כח וריפוי. בנוסף, החלה העמותה לפעול גם עם הצוותים בקופות החולים מתוך רצון להרחיב גם שם את הפעילות המשותפת והתמיכה.

  פעילות העמותה בשנים האחרונות גדלה וגדלה, והעמותה תשמח לסיוע ושיתופי פעולה שיוסיפו עוד טוב בכל הקשור לאובדני היריון ולידות שקטות.

  זהו מסע עם רגעים של כאב ושבר גדול לצד רגעים של צמיחה ותקווה עדינה. כולנו יחד צועדים בדרך הזו מתוך רצון לפזר ניצוצות של טוב ולחבק את החיים.

  יהי רצון “שלא תפיל אישה פרי בטנה”. 

  מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

  ניתן לבטל בכל עת

  הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

  ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

  גישה לכל תכני האתר

  מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

  יש לכם שאלה?
  רוצים לקבל עוד פרטים ?

  השאירו פרטים וכותב המאמר יחזור אליכם בהקדם !

  אודות ניצוצות ענבר

  את עמותת ניצוצות ענבר הקמנו בשנת 2017 לזכרה של ביתנו ענבר שנולדה בלידה שקטה – מתוך רצון להוסיף אור וחיים, להאיר לאחרים בזמנים של חושך ולהפיץ ניצוצות של תקווה שיתעצמו לאור גדול. בחוויה שלנו, המענה שהיה למשפחות כמונו היה דל וכמעט שלא הורגשה תמיכה והכרה באובדן שזה עתה התרחש. הימים שלאחר האובדן היו ימים מטלטלים.. מלאים בכאב, בדידות ושקט תהומי. הציפיות, החלומות, ההכנות הכל התנפץ באחת והשאיר חושך גדול. חלפו ימים.. לאט לאט החל האור להיכנס מבעד לשברי הנפש. ניצוצות של טוב החלו למלא את הלב הכואב ויחד איתם החלום להקים מעטפת שתתן מענה לזוגות אחרים ברגעים האלה.. אותם אנחנו לא נשאיר לבד!!

  כבר נגמר הדייט שלנו?

  תנו לנו לפחות לשלם עליכם!
  ים של הטבות לנרשמים עכשיו:

  חולים על בריאות?

  רוצים לזכות בהמון תכנים והטבות בלעדיות?
  השאירו פרטים וביחד נשמור על הבריאות.

  דילוג לתוכן