שמעתם כבר על טיפול בכאב דרך שדות אלקטרו-מגנטיים?

מאת: דרור קקון
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

על הטיפול בשדות אלקטרומגנטיים רוטטים בעלי עוצמה נמוכה Pulsed Electromagnetic Field – PEMF

מאת: פרופסור גבי זייליג, MD מנהל פרויקטים שיקומיים, מנהל בדימוס, המערך לשיקום נוירולוגי אגף השיקום, מרכז רפואי ע”ש חיים שיבא, תל השומר.

מיליוני נשים וגברים על פני כדור הארץ נמצאים בחיפוש נואש אחרי פתרונות לסבלם בגלל כאבים מכל סוג שהם, צמצום טווחי תנועה של המפרקים וכתוצאה מכך ירידה ניכרת ביכולת התפקודית.

הסבל הוא עצום וההוצאות הכספיות של הפרט ושל מערכת הבריאות (המחיר הכלכלי) אדירות.

הטיפול המקובל פירסום בכתב העת JAMA מיטת טיפול בפולסים חשמליים להפחתת כאב שינוים ניווניים במפרקים, דלקות של מערכת עצם שריר וחבלות מהוות סיבות עיקריות לכאבים ולמגבלות תפקודית. הטיפול המקובל הטיפול המקובל כיום כולל שיטות פיזיקליות (Physiotherapy Manual Therapy) בשילוב עם טכנולוגיות (סונר, לייזר וכול) שונות, תרופות הניתנות פומית או תוך מפרקית וניתוחים (החלפת מפרקים לדג’) עם תוצאות שאינן תמיד לשביעות רצונם של המטופלים. לזה יש להוסיף תופעות לוואי של הטיפול התרופתי בעיקר אם ניתן לתקופות ארוכות. השימוש בטיפול בשדות אלקטרומגנטיים רוטטים בעלי עוצמה נמוכה (PEMF) קיבל עוצמה בעשורים האחרונים ונתמך על ידי ספרות רפואית עשירה ועל פי רוב מוצע למטופלים כטיפול משלים לטיפולים אחרים, לדוגמה פיזיותרפיה. פירסום בכתב העת JAMA עוד בשנת 1982 פורסם מאמר בכתב העת JAMA שהצביע על היעילות של PEMF בריפוי שברים קשיי איחוי (1). בשנת 1984 מאמר שפורסם בכתב העת היוקרתי The Lancet הצביע על יעילות הטיפול ב- PEMF באנשים הסובלים מכאבי כתף כתוצאה מנזק בשרירי ה- Rotator Cuff(2) מאוחר יותר התרבו הפרסומים בנושא זה.

בשנת 2016 פורסם מאמר בכתב העת Rheumatology שהראה יעילות הטיפול ב-PEMF בהפתחתת הכאב באנשים עם אוסטיאוארטריטיס של הברך(3). סקירת ספרות שפורסמה בשנת 2020 בכתב העת Journal of Pain Research , הצביעה של יעילות הטיפול בהפחתת הכאב הנגרם ממצבים רפואים של המערכת עצם – שריר, בינהם גם פיברומיאלגיה(4). באותה השנה ,2020, פורסמה סקירה נוספת בכתב העת Biomedicine & Pharmacotherapy על יעילות הטיפול ב – PEMF באנשים הסובלים בין השאר מכאבי גב (דיסקופתיות), דלקת גידים (טנדיניטיס) ועוד(5). מאמר שפורסם שנה לפני כן ב -2019, בכתב העת Therapy & Pain הראה יעילות הטיפול בהפתחתת כאבי גב תחתון(6). ולבסוף, בשנת 2020 פורסם מאמר סקירה מקיף בכתב העת Physical Therapy שהצביע על כך שלטיפול ב- PEMF, כטיפול יחיד או בשילוב עם טיפול פיזיותרפי, השפעה חיובית על כאבים, נוקשות ותפקודם הפזי של אנשים הסובלים מכאבים בעקבות שינויים ניווניים בברכיים, ידיים ועמוד שדרה צווארי. מנגנון הפעילות של ה PEMF אם כי לא מובן עד הסוף, מתבסס על זירוז פינוי חומרים דלקתיים ועידוד צמיחה של תאי סחוס (7,8,9). לוח הזמנים: 1979 – FDA approved PEMF therapy for stimulating bone growth 1987 – FDA approved for adjunct therapy for treating post-operative edema and pain 2004 – PEMF is now used as an adjunct to cervical fusion surgery לסיכום: ללא ספק יש מקום לשלב טכנולוגיית PEMF בטיפולים השיקומיים באוכלוסיות הסובלות מכאבים והפרעה תפקודית באחד מהמצבים הרפואיים שהוזכרו בסקירה זו.

 

 

שמעתם כבר על טיפול בכאב דרך שדות אלקטרו-מגנטיים?
מנוי חודשי לכל התכנים ב 9.90 ש"ח

ניתן לבטל בכל עת

הנחה קבועה ברכישת מוצרים מהחנות שלנו

ייעוץ פרטני עם מומחה במחיר משתלם

גישה לכל תכני האתר

מדריכים ומאמרים המתעדכנים באופן קבוע

יש לכם שאלה?
רוצים לקבל עוד פרטים ?

השאירו פרטים וכותב המאמר יחזור אליכם בהקדם !

אודות דרור קקון

דרור קקון – מנהל מרפאת כאב לא חייבים לחיות עם כאבים’ אפשר וצריך לעשות עם זה משהו. הכירו את הקליניקה הייחודית המתמחה בטכנולוגיה חדשנית המסייעת במקרים מורכבים של בעיות שונות’ יחד עם צוות המטפלים המקצועיים’ בשיטות טכנולוגיות חדשניות. הטיפולים מותאמים אישית ומשלבים טיפולים כמו גלי הלם, פולסים אלקטרומגנטיים’ טיפולים מתחום הרפואה הסינית, טיפול לכאב על ידי מזותרפיה ועוד. הגיע הזמן לחיות ללא כאב.

כבר נגמר הדייט שלנו?

תנו לנו לפחות לשלם עליכם!
ים של הטבות לנרשמים עכשיו:

חולים על בריאות?

רוצים לזכות בהמון תכנים והטבות בלעדיות?
השאירו פרטים וביחד נשמור על הבריאות.

דילוג לתוכן